Wi-fi Geçmişine Nasıl Bakılır?

0
215
Wi-fi Geçmişine Nasıl Bakılır?
Wi-fi Geçmişine Nasıl Bakılır?

Wi-fi geçmişine nasıl bakılır? Sorusu pek çok kullanıcı tarafından oldukça merak edilmektedir. Internete kablosuz ya da kablolu bağlanmanıza yardım eden modemler ile internete, pek çok siteye doğrudan rahat, güvenli şekilde girebilirsiniz. Bazı kullanıcılar modeme bağlı olan cihazlar üzerinden internet geçmişini öğrenmek için çeşitli yollara başvurmaktadır.

Wi-fi Geçmişine Nasıl Bakılır?

Modemlerin bazıları internete bağlı olan cihazlarınızın verilerini tutarak, tüm aktivitelerinizi kayıt altında tutar.

Modem Geçmişi Görünür mü?

Modem Geçmişi Görünür mü?
Modem Geçmişi Görünür mü?

Modem geçmişinin görünür olma durumu modem türlerine göre değişiklik gösterir. Her modem aktivitelerinizi kayıt altında tutmadığı gibi bu özellik sadece, bazı kullanıcılar tarafından tercih edilir. Internet üzerinden modem teknik özelliklerini araştırarak modem ara yüzü, modem geçmişini kayıt aldığında tutup tutmadığını öğrenebilirsiniz. Wi-fi Geçmişine Nasıl Bakılır?

Modem Geçmişine Nasıl Bakılır?

Modem geçmişine bakmak için şu aşamaları kullanabilirsiniz:

  • Modem IP adresini keşfetme
  • Modem ara yüzüne giriş yapma
  • Modem geçmişini temizleme

Yukarıda belirtilen işlemleri sırasıyla yerine getirerek modem geçmişine kolayca ulaşabilir; modem geçmişini temizleyebilirsiniz.

Modem Ip Adresini Bulma 

Modem Ip Adresini Bulma 
Modem Ip Adresini Bulma 

Modem IP numaraları 192.168.1.1 şeklindedir. Bazı modemlerde farklı adresler bulunsa da internet tarayıcısının URL kısmına 192.168 1.1 yazarak modem ara yüzüne kolayca ulaşabilirsiniz. Modem ara yüzüne ulaşamıyorsanız şu yöntemleri uygulayabilirdiniz: Windows işletim sistemine başlat + R tuşuna basın. Cmd yazarak uygulamayı hemen başlatın. Bu işlemi görev çubuğundaki arama kısmında da uygulayabilirsiniz. Diğer yöntem olarak ip config yazarak ekranda yer alan ifadelerden default gateway olanını bularak bu ifadenin karşısındaki IP adresine bakın. IP adresini bulduktan sonra URL kısmını yazarak IP’ye bağlanın. Modem ara yüzü kısa süre içinde hemen açılacaktır. Wi-fi Geçmişine Nasıl Bakılır?

Modem Ara Yüzüne Girin

Modem Ara Yüzü
Modem Ara Yüzü

Modem ara yüzüne ulaştıktan sonra karşınıza giriş paneli çıkacaktır. Giriş panelini açmak için kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Her bir modemde farklılık gösteren bu durum için kullanıcı adı ve şifreyi öğrenmeniz gerekir. Şifre, kullanıcı bilgileri için modem kılavuzunu inceleyebilirsiniz. Modem dağıtan servis sağlayıcısına kısa sürede ulaşın. Internet üzerinden modem hakkında bilgi sahip olduktan sonra kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenebilirsiniz. İnternette modem ile ilgili kullanım kılavuzunu bulduktan sonra modem ara yüzü bilgilerini analiz edebilirsiniz. Çalışanlar ve şirketler arasında yapılan sözleşmelerin yanı sıra ruhsat, seri numara öğrenme, paribu hesap silme gibi pek çok işlem hakkında bilgi alabilirsiniz. Wi-fi Geçmişine Nasıl Bakılır?

Modem geçmişine bakmak için ayrıca; modem ara yüzüne eriştikten sonra sistem logları, sistem günlükleri ya da buna benzer isimde menüleri açabilirsiniz. Sistem araçlarında yer alan bu menü modemden modeme değişiklik gösterebilir. Menüleri karşılaştırdığınızda böyle bir özelliği bulamıyorsanız modem sistem günlüğü tutmayabilir.

Modem geçmişini temizleyin Modem geçmişini temizlemek için sistem günlüklerine ulaşarak buradaki kayıtları silmeniz gerekir. Bunun için sistem günlüklerinin yer aldığı sayfada kayıtları temizleme adlı bir buton vardır. Bu butona basarak sistem günlüklerini kolayca temizleyebilirsiniz.

Modeme Bağlı Cihazları Ne Yaptıklarını Görme 

Modeme bağlı cihazların ne yaptıklarını görmek için modem ara yüzünde sistem günlükleri üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Sistem günlükleri cihazların hangi işlemi gerçekleştirdiğini belirten bir menüdür. Bunlara genellikle IP adresi ya da farklı şekillerde ulaşabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız diğer faydalı bilgiler kategorisindeki yazılarımızı da görmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz