Saç Boyalarının Son Kullanma Tarihi Olur mu?

Bir çok kozmetik üründe olduğu gibi saç boyalarında da belli bir raf ömrü bulunmaktadır. Saç Boyalarının Son Kullanma Tarihi. Saç boyası üretimi yapan firmaların genel olarak tavsiyesi ambalajından henüz açılmamış olan saç boyalarının üretim tarihinden itibaren üç yıl içerisinde kullanılması yönündedir.  Bu bilgi ışığında bazı istisnai durumlar söz konusu olabilir.

Saç Boyalarının Son Kullanma Tarihi Olur mu?
Saç Boyalarının Son Kullanma Tarihi Olur mu?

Bir çok saç boyası ambalajından hiç açılmamış olması şartı ile  son kullanma tarihini geçirmiş olsalar dahi kullanılabilirler. Fakat bu konuda bilinmesini istediğimiz birkaç madde vardır. Çok hızlı bir şekilde bozulan maskaraların yanında iki yıla kadar  kendini koruyabilen ojeler gibi de saç boyalarının son kullanma tarihleri uzundur.

Saç Boyalarının Son Kullanma Tarihi Olur mu?

       Saç boyalarının son kullanma tarihi olur mu? Sorusuna  bazı büyük saç boyası üretici firmalarına göre saç boyaları bozulmaz . (Loreal, Palette, Garnier gibi) Bozulmadığı içinde saç boyası paketlerinin üzerinde son kullanma tarihleri bulunmaz. Yine bazı üreticiler de saç boyalarının üretim tarihi itibari ile üç yıl içerisinde kullanılması gerektiği yönde fikir beyan etmişlerdir.

Tarihi Geçmiş Saç Boyası Kullanılırsa Ne olur?

        Son kullanma tarihi geçen ve bozulan saç boyaları kullanmanın yan etkileri olarak renk bozukluğu çok nadir de görülse ciltte alerjik sorunlar meydana gelmektedir. Saç boyalarının son kullanma tarihi olur mu olmaz mı bilemeyiz üretim firmaları bu konuda ihtilafa düşse de biz kullanıcılar olarak tarihi geçmiş saç boyası kullanıp da bir problem yaşayan birini ne gördük nede duyduk böyle bir kanıt ta söz konusu değildir.

Saç köklerinize ve saç tellerine zarar vermediği gibi saç dökülmesine de neden olmaz. Muhtemelen tarihi geçmiş bir saç boyasını kullandığınız zaman herhangi bir problem ile karşılaşmayacaksınız. Fakat yine de bir ihtimal dahi olsa zararı olabilir. Doktorunuza başvurmadan denemeyiniz.  Zarar dediğimiz de beklenilen renk tonunu vermeyebilir. Örneğin açık sarı bir boya almışsanız sarının başka tonu çıkabilir.

Saç boyalarının son kullanma tarihi olur mu bazı markalarda bu olur ama bazı markalarda ise son kullanma tarihi bulunmaz. Dolayısı ile saç boyasının bozulup bozulmadığını kendi çabanız ile bulmanız gerekir. Saç boyası paketini açtığınız vakit boyanın kıvamından ve kokusundan bozulup bozulmadığını anlayabilirsiniz.

Tylolhot Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar? konu başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku