Sabıka Kaydı Nereden Alınır?

Sabıka kaydı nereden alınır? Vatandaşlar birçok sebebe bağlı olarak adli sicil belgesini almak istemektedir. Bu belgeyi almak için kişilerin e-devlet’e giriş yapabilmeleri şarttır. E-devlet’e giriş yapıldıktan sonra ise adli sicil belgeleri butonu çıkar ve bu butona tıkladıktan sonra sabıka kaydı alınabilir.

Sabıka Kaydı Nereden Alınır?

Sabıka Kaydı Nereden Alınır?
Sabıka Kaydı Nereden Alınır?

Bireylerin sabıka kayıtlarını almaları için mutlaka e-devlet şifrelerinin bulunması şarttır. E-devlet şifresi bulunmayan kişiler siteye giriş sağlayamazlar ve aynı zamanda sabıka kaydı alamazlar. E-devlet şifreniz bulunmuyor ise veya e-devlet şifrenizi unuttuysanız ptt ye giderek saniyeler içerisinde e-devlet şifresini alabilmeniz mümkündür. Peki sabıka kaybı e-devlet dışında nerelerden alınmaktadır? Eğer sabıka kaydını e-devlet’ten almak istemiyorsanız kaymakamlıktan veya adli sicil müdürlüklerinden kısa bir süre içerisinde başvuruda bulunarak alabilirsiniz. Sabıka Kaydı Nereden Alınır?

Adli Sicil Kaydı Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Belirli sebeplere bağlı olarak işlenen suçlar adli sicil kaydına infaz işlemleri gerçekleştirildikten sonra geçer. Peki adli sicil kaydı ne kadar süre geçerlidir? Kayıtları alınan bu ceza ceza’nın ve aynı zamanda suçun sebebine bağlı olarak 5-30 sene geçerlidir

Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Sicil kaydı almak isteyen kişilerin kaymakamlıklara, adli sicil müdürlüklerine aynı zamanda adliyelere gitmeleri ve bunun yanı sıra  başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Eğer yurtdışında yaşıyorsanız da büyükelçiliklere giderek kolay bir şekilde sicil kaydı alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat şu anda e-devlet üzerinden sicil kaydı alınabilir. Bunun için ise kişilerin e-devlet şifrelerinin bulunması gerekmektedir. Kişiler e-devlet şifreleri ile siteye giriş sağlayarak kolay bir şekilde sicil kaydına olabilirler. Fakat e-devlet şifreniz bulunmuyor ise bunun için ptt ye giderek e-devlet şifresi temin etmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise siteye kolay bir şekilde giriş sağlayabilir ve hemen ardından size sicil kaydını alabilirsiniz. Sabıka Kaydı Nereden Alınır?

18 Yaş Altı Suç Silinir mi?

Bir çok kişi 18 yaş altı suç silinir mi sorusuna yazma merak etmektedir. Çünkü18 yaşının altında olan  pek çok kişi fazla suçlara karışmıştır. Fakat 18 yaşını geçmemiş olan kişilerin işlemiş olduğu suçların devlet memurluğuna engel olmadığı bilinmektedir. Yani bu kişiler devlet tarafından soruşturma kapsamında değillerdir. Eğer 18 yaşındaki bir kişi suç işlediyse bu suçun derecesine bakılır ve bazı durumlarda ise iptal edilebilir 

Sicil Kaydı Olan Bir Kişi Memur Olabilir mi?

Eğer bir kişi kasıtlı bir şekilde suç işlediyse ve memur olmak istiyorsa bu ne yazık ki mümkün değildir. Eğer bir memur kasıtlı bir şekilde yine suç işledi ise bu kişinin görevi de son bulmaktadır.

Hırsızlık Fabrikası Kaç Senede Silinir?

 Kişiye verilen ceza infaz edilir ise adli sicil kaydı o zaman silinmektedir. Arşivlerde herkesin işlemiş olduğu suçlar yazılır ve bu da arşivden en az 5 sene sonra tamamen silinir.

Sizler için hazırladığımız diğer faydalı bilgiler kategorisindeki yazılarımızı da görmenizi tavsiye ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku