Motor Arıza Işığı Neden Yanar? Çözüm Yöntemleri

0
226
Motor Arıza Işığı Neden Yanar? Çözüm Yöntemleri
Motor Arıza Işığı Neden Yanar? Çözüm Yöntemleri

Aniden korkunç sarı-turuncu Motor Arıza Işığı yandığında sürüş yapıyorsunuz ! Motor Arıza Işığı Neden Yanar? Ana işlevi, sürücü olarak, otomobilin sensörlerinden birinin doğru çalışmadığını bilmenizi sağlamaktır.

Ne yapmalısın?

Sürüşe devam etmek mi yoksa aracı durdurmak mı?

Kafa karıştırıcı olabilir. Bu adımları takip et:

Adım 1: Motor ışığının yanıp söndüğünü kontrol edin.
Motor ikaz kontrol ışığı tipik olarak, araç ikaz gösterge tablonuzun ortasında, sürüş tekerleğinin arkasında bulunan sarı veya kırmızı bir motor şeklindeki simgedir. 6 saniyeden fazla yanıp sönüyorsa, bu acil bir durumdur.

2. Adım: Sürüşü durdurun. Aracı güvenli yere çekin.
Yavaşlayın, kaldırıma doğru çekin ve durun. Bu, sorunu kontrol etmeniz için size zaman verecektir. Aksi bir durumda, aracınıza büyük bir zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Adım 3: Sorunu bir tanılama uygulamasıyla teşhis
edin Motor kontrol ışığı açık ve sabitse (yanıp sönmüyorsa), araç garip bir şekilde çalışmadığı sürece sürüşe devam edebilirsiniz . Nasıl gidiyor? Düz mü yoksa sakat mısın? Motor bölmesinden garip sesler duyuyor musunuz? Arabadan buhar veya duman geldiğini görebiliyor musunuz? Arabanızda olağandışı bir şey olup olmadığını değerlendirmek için ellerinizi, gözlerinizi, kulaklarınızı ve burnunuzu kullanın.

4. Adım: Sorunu giderin. Bir OBD2 teşhis cihazı kurup kurmamaya veya bir tamirciyi ziyaret etmeye karar verin.
Bir OBD2 tarayıcı araç uyarı ışığı sorununu teşhis edebilir ve gelecekteki sorunlara karşı sizi uyarabilir. Bir tanı aracı, yalnızca bir tamirci tarafından değil, herkes tarafından kullanılabilir. Bu tarayıcılar 20.000’den fazla hata koduyla birlikte gelir ve teknik olmayan terimlerle aracınızla ilgili sorunun ne olduğunu size söyler.

Motor Arıza Işığı Neden Yanar?

Motor Arıza Işığı Neden Yanar?
Motor Arıza Işığı Neden Yanar?

Gösterge paneli uyarı ışıklarınızın neden yandığını biraz daha inceleyelim…

Ana işlevi, sürücü olarak, otomobilin sensörlerinden birinin doğru çalışmadığını bilmenizi sağlamaktır. Motor kontrol ışığı sabit bir bağlantısız durumda veya yanıp söner.Her otomobilin gösterge tablosunda bir dizi araba uyarı ışığı vardır ve hepsinin farklı bir anlamı vardır. Motor kontrol ışığı kolayca tanımlanır. Bir motora benziyor ve genellikle “kontrol” gibi kelimeler içeriyor. Genellikle sarı veya kırmızı.

Arabanızı her çalıştırdığınızda, kontrol motoru ışığının geçici olarak yandığını göreceksiniz – genellikle yaklaşık altı saniye.

Her ikaz hata ışığının karşılık gelen bir arıza hata kodu vardır. Bunlar bir OBD2 Tarayıcı tarafından teşhis edilir ve açıklanır.

Bir OBD2 tarayıcısının maliyeti birkaç dolar ile yüzlerce arasında değişmektedir.

Motor Arıza Işığınızın Yanmasına Ne Sebep Olabilir?

Motor Arıza Işığınızın Yanmasına Ne Sebep Olabilir?
Motor Arıza Işığınızın Yanmasına Ne Sebep Olabilir?

Kontrol Motor Işık da adlandırılan, Arıza Gösterge Işığı  (MIL) olan uyarı ışığı (bazen denilen gammaz (Arabanızın bilgisayarlı motor yönetim sistemi tarafından tespit edilen) araç ile ilgili bir arıza olduğunu gösterir).

Bu karmaşık bileşen ve sensör koleksiyonunda bir şeyler ters gittiğinde, bu ışığı tetikler.

Genellikle kontrol panelinizde bir motorun piktogramı veya sembolü olarak gösterilir veya bazen MOTORU KONTROL EDİN veya YAKINDA MOTORU KONTROL EDİN.

Biliyor musun? – Aracı çalıştırdığınızda, motor kontrol ışığı daima yanar. Herhangi bir sorun algılanırsa Ancak, gereken 6 saniye içinde kapatın. Arıza Işığı Neden Yanar

Motor arıza ikaz lambası yanmaya devam ediyorsa, panik yapmayın.

Arabanızın farklı davranıp davranmadığını kontrol edin. Bucklama, kabartma veya alışılmadık sesler çıkarıyor mu?

Tuhaf bir şekilde alışılmadık bir şey gözlemlemezseniz, en yakın araba bayisine veya onarım merkezine gitmeye devam edebilirsiniz.

Uyarı lambasının genellikle 2 aşaması vardır :

  1. Sabit (küçük bir arızayı gösterir); ve
  2. Yanıp sönüyor ( ciddi bir arıza olduğunu gösterir).

Işık yandığında, motor kontrol ünitesi arızayla ilgili bir On-Board-Diagnostics veya OBD2 tarama aleti tarafından okunabilen ve yorumlanabilen bir hata kodu saklar.

1996’dan sonra ABD’de , 2006’dan sonra Avustralya’da (benzin) ve 2007’den (dizel), 1998’den sonra Kanada’da ve 2001’den (benzin) ve 2004’ten (dizel) sonra İngiltere ve Avrupa’da üretilen tüm otomobiller OBD2 uyumludur .

Mesele şu ki, bu uyarı ışığı gevşek bir yakıt kapağından (çok daha ciddi) motor vuruntusuna kadar neredeyse her şeyi gösterebilir .Daha sonra teknisyeniniz, bir tarama aleti kullanarak aracınızın bilgisayarında üretilen arıza kodlarını okuyacak ve problemi / sorunları gidermek için gerekli onarımları veya parçaları önerecektir … ve elbette maliyet için size fatura verecektir.

Motor Kontrol ışığının yanmasının en yaygın nedenleri

Hatalı Oksijen Sensörü

Oksijen Sensörü egzoz sisteminizdeki oksijen miktarını ölçer. Daha sonra bu bilgileri aracınızın bilgisayarına iletir, böylece motorun hava ve yakıt karışımını ayarlayabilir. Arıza Işığı Neden Yanar

Oksijen sensörünüz arızalıysa, arabanız daha fazla yakıt tüketir ve daha fazla emisyon üretir.

Bir hatalı oksijen sensörü alarm verici bir sorun değildir, ancak en kısa sürede uygun senin mekanik düzeltme olsun.

Arızalı Gaz Kapağı / Yakıt Kapağı

Çatlamış, arızalı veya gevşek bir gaz kapağı / yakıt kapağı motor ışığının yanmasına neden olabilir – çünkü yakıt sisteminde buhar kaçağı vardır.

Diğer durumlarda, yakıt sisteminin üst kısmında daha ciddi bir sızıntı olabilir.

Gaz kapağını iyice sıkın veya değiştirin, daha sonra sürmeye devam edin. Biraz zaman geçtikten sürdükten sonra motorda karşılaşılan kontrol ışığı sönmelidir. değilse, bir oto tamircisine kontrol ettirmeniz gerekebilir.

Başarısız Katalitik Konvertör

Bir Katalitik Dönüştürücü aracınızın egzoz sistemindeki emisyonlarını kontrol eder. Karbonmonoksit ve diğer zararlı gazları daha az zararlı yan ürünlere dönüştürür.

Sizin ise katalitik konvertör başarısız olduğunu , yakıttan daha fazla para harcarsınız ve arabanızın performansı etkilenecektir.

Katalitik konvertör genellikle pahalı bir otomobil parçasıdır ve her biri yaklaşık 500 ila 1.000 dolar arasındadır. Ve bazı arabalarda dört tane var!

O nedenle, olduğunu gelmek araç kontrol motor ışık için neden bunu kontrol etmek tamirci olsun. Arabanıza pahalıya zarar verebileceğinizden daha fazla sürmeye çalışmayın. Arıza Işığı Neden Yanar


Kütle hava Sensör
 veya MAF Sensörü aracınızın bilgisayar katma motora giren havanın miktarına dayalı olması yakıt miktarını belirlemeye yardımcı olur.

Hatalı Kütle Hava Akışı (MAF) Sensörü

Bir MAF sensörü başarısızlık yaygın nedeni kirli bir hava filtresi veya düzgün yüklü değil tek.

MAF sensörü arızası acil bir durum değildir. Bununla birlikte, değiştirilene kadar yakıt tasarrufunda, zayıf araba performansında ve kaba motor rölantisinde bir düşüş yaşayacaksınız.

Aracınızın hava emme sistemi oldukça teknik olduğundan, hatalı bir kütle hava akış sensörünü düzeltmek için profesyonel bir tamirci edinin.

Hatalı Bujiler

Aracınızın bujilerini aracınızın bakım programına göre kılavuzunuzda değiştiriyor musunuz? Emin değilseniz, servis sağlayıcınıza danışın.

Değilse, kontrol motor ışığının yanmasının nedeni kötü veya arızalı bujiler olabilir. Yetkili bir tamirci tarafından en kısa zamanda değiştirilmesini sağlayın. Arıza Işığı Neden Yanar

Hatalı Ateşleme Bobini

Ateşleme bobini aracınızın ateşleme sisteminin bir parçasıdır.

Bir aracın voltajını gerekli voltaja dönüştürerek endüksiyon bobini olarak çalışır, böylece motorun hava-yakıt karışımını ateşlemek için bujiyi tetikler.

Ateşleme bobini yandığında veya kısa devre yaptığında, motor kontrol ışığı yanacaktır.

Eğer ateşleme bobini arızalı , buna değer tüm Aracın kontak sistemini alma bir tamirci veya otomatik elektrikçi tarafından kontrol olduğunu.

Hatalı Şarj Sistemi

Kendinizi arabanızı zıplamanız gereken bir durumda bulmak istemiyorsanız, pilinizi düzenli olarak kontrol ettirdiğinizden ve şarj sisteminin sorunsuz çalıştığından emin olun .

Aracınız çalışmazsa, sorun alternatörde veya aracın elektrikli şarj sisteminin başka bir kısmında olabilir .

Motor Arıza Işığı Ne Kadar Acildir?

Motor Arıza Işığının yanmasının birkaç nedeni vardır. Gevşek bir gaz kapağı kadar küçük veya başarısız bir katalitik konvertör gibi daha ciddi bir şey olsun, kontrol edilmeli ve düzeltilmelidir.

Aciliyet düzeylerine daha ayrıntılı bakalım …

Yanıp Sönen Motor Işığını Kontrol Edin

Temel kural, motor kontrol ışığı yanıp sönüyorsa, aracı sürmeye devam edememenizdir . Bu acil bir durum. Genellikle motorun teklemesini gösterir.

Sürüşe devam ederseniz, büyük olasılıkla (pahalı) katalitik konvertörde geri dönüşü olmayan hasara neden olursunuz.

Bu masrafı riske atmayın – arabanızı onarım için sertifikalı bir teknisyene götürün.

Motor Işığını Sürekli Kontrol Edin

Bu var motor ışık kontrol istikrarlı ise araba tamam . Ancak sadece aracın fren ve lamba gibi temel sistemleri çalışır durumdaysa.

Soğutucu su sıcaklığı ve yağ basıncı göstergesi da dahil olmak üzere arabanızın gösterge kontrol paneli uyarı ikaz ışıklarına yakından bakın.

Uyarı: Doğru teşhis ve onarım için aracınızı mümkün olan en kısa sürede yetkili bir uzmana götürün.

Motor Işığı Kendi Kendine Sönebilir mi?

Motor Kontrol ışığının yanmasının nedeni giderilene kadar yanmaya devam eder.

Aracınızın bilgisayarındaki hata kodları adreslendikten ve hafızasından silindikten sonra, ışığı tekrar açacak ve başka bir uyarı kodunu tetikleyecek daha fazla arıza olmadığı sürece Motor Arıza Işığı sönecektir. Motor Arıza Işığı Neden Yanar

Araba Kontrol Motor Işığı Uyarılarını Nasıl Teşhis Edersiniz?

Motor Arıza Işığınızın neden açık olduğunu tam olarak bilmiyorsanız, sürmeniz için yeterince güvenli olup olmadığını hemen belirlemek çok zor olabilir. Motor Arıza Işığı Neden Yanar

2019 ve Ötesi Araç Teşhisi

2019’un ötesine ve 2020’lere doğru ilerledikçe, bağlantı ve Nesnelerin İnterneti otomotiv endüstrisinin bu yeniliklere adaptasyon şeklini değiştirdikçe arabalar giderek daha akıllı hale geliyor.

Araç bakımı, yapay zeka ve derin öğrenme sinir ağları gibi yeni teknolojilerle mümkün kılınan uzaktan teşhis ve hatta öngörülü teşhis (veya geleneksel teşhislerin aksine prognostikler) gibi kavramlarla giderek daha fazla tanımlanmaktadır . Motor Arıza Işığı Neden Yanar

Sektör araştırması , küresel otomotiv uzaktan teşhis pazarının 2017’den 2021’e kadar yaklaşık %17’lik bir CAGR’de (bileşik yıllık büyüme oranı) büyüyeceğini tahmin ediyor .

Motor Arıza Işığı Neden Yanar ? Sonuç olarak

Motor Arıza Işığının sizi paniklemesine ve çalışmanızı mahvetmesine izin vermeyin.

Sadece hatırlıyorum:

  • Motor kontrol lambası yanıp söndüğünde, bu acil bir durumdur ve aracınızı güvenli bir şekilde çekip sonra tamirciye çekmeniz gerekir.
  • Kaynak merkezimizdeki araç uyarı ışıkları hakkında bilgi edinin .
  • Işık sabit / sabit olduğunda, sürüşe devam edebilirsiniz ancak sorunu tanımlamak için OBD2 tarayıcı kullanın.

Sizler için hazırladığımız diğer yazılarımızı da görmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz