İstanbulKart Numarası Nerede Yazar?

0
134
İstanbulKart Numarası
İstanbulKart Numarası

İstanbul kart ön yüzünde bulunan 16 haneli kart numarası yer almaktadır. İstanbulkart numarası, kredi kartlarında olduğu gibi kartın ön yüzünde yer alır. 16 haneli olan kart no, dörderli gruplar halinde yazmaktadır.

Eski tip İstanbul kartların bazılarında, kart üzerinde seri numarası yer almamaktadır ya da uzun süren kullanım nedeni ile silinebilmektedir. Bu kartların seri numarasını öğrenmek için Alo 153 aranarak bilgi alınabilmektedir. Bazı İstanbulkart’larda ise kartın arka kısmında kart numarası yer alabilmektedir.

İstanbul Kart Numarası Nerede Yazar?

Kart üzerinde yer alan seri numarasını öğrenmek için bir başka yöntem ise kartın biletmatiğe okutulması ile ekranda seri numarası bilgisi çıkmaktadır bu yol ile de seri no öğrenilebilmektedir.

İstanbulKart Numarası Nerede Yazar?
İstanbulKart Numarası Nerede Yazar?

İstanbulkart Ne İşe Yarar?

İstanbulkart, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbulluların kullanımına sunulan şehir içi ulaşım ve sosyal alanlarda kullanılan elektronik bir karttır.

İstanbulkart ile toplu taşıma hizmetinden faydalanılmaktadır. Metro, tren, otobüs, vapur, gemi (minibüs ve taksi hariç) gibi ulaşım araçlarında kullanılmaktadır. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait olan sosyal tesislerde de kullanılmaktadır.

İstanbul kart çeşitli renklerde tasarlanmıştır. Kartın ön yüzü oldukça sade bir şekilde dizayn edilmiştir. Ön yüzde İstanbulkart numarası ve kart ismi yer almaktadır. Ayrıca kartın ön yüzünde İstanbul sizi seviyor teması için bir kalp işareti de yer almaktadır. Kartın arka yüzünde ise İstanbul iline ait bir görsel ve çeşitli bilgiler yer almaktadır.

İstanbulKart Numarası
İstanbulKart Numarası

İstanbul Kart Türleri Nelerdir?

İstanbulkart beş farklı çeşitte yer almaktadır. Bu kartların her biri farklı bir kesime hitap etmektedir ve o kesimin kullanımına özeldir. İstanbulkkart türleri şu şekildedir.

Anonim kart;

Herkes tarafından alınabilen ve kullanılabilen kartlardır. Bu kart ile aylık abonelik sistemi kullanılamamaktadır.

İndirimli kart;

Bu kart öğrencilerin ve 60 yaş üstü kişilerin kullanımına sunulmuştur. Bu kart üzerinde İstanbulkart numarası da yer almaktadır.

Ücretsiz kart;

65 yaş üstü kişilerin ve çeşitli meslek grupları ile şehit ve gazi yakınları, gazi, milli sporcu, 4 yaştan küçük çocuğu olan anneler gibi birçok kesimin kullanabildiği kart sistemidir. İstanbulkart numarası üzerinden kişilere tanımlama yapılarak kullanılır.

Mavi kart;

Aylık abonman kartı olarak kullanılmaktadır.

Sınırlı kart;

Çok az sayıda geçiş için kullanılan karttır. Kullan at özelliklidir.

Sizler için hazırladığımız diğer yazılarımızı da görmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz