En İyi Mikrofon

0
156


Mikrofon, ses kayıtlarının kalitesini belirleyen önemli bir üründür. Stüdyo kayıt, yayıncılık, canlı kayıt organizasyonlarında profesyonelleşmek isteyen kişilerin kaliteli bir mikrofon tercih etmesi şarttır. Kaliteli mikrofonlar ise geniş frekans tepkilerine, düşük gürültü seviyelerine, doğru ses iletimine sahiptir. Bir mikrofon seçerken mutlaka hangi durumlar için kullanacağınızı önceden belirlemek gerekir.

BİLGİLENDİRME: İlgili liste Emre DARI’nın kişisel tercihlerine göre oluşturulmuştur. Değer ifade etmez.

En İyi MİKROFON Tavsiyeleri

# Model Bağlantı Tipi Türü
1 Fifine T669 USB Kondenser
2 Boya By-Wm4 Pro K2 3.5 mm Kablosuz
3 Rode Podmic XLR Dinamik
4 Shure Mv7-K XLR/USB Dinamik
5 Fifine K780 XLR/USB Dinamik
6 Rode NT-USB XLR Dinamik
7 JBL PBM100 3.5 mm El Mikrofonu
8 MXL 990 USB Kondenser
9 Behringer C-1 USB Kondenser
10 Midex V6 USB Kondenser

MİKROFON TAVSİYESİ

Dinamik mikrofonlar sahne performanslarında yüksek seslere çıkarak cızırtı gibi sorunların yaşanmamasını sağlarken, kondansatör mikrofonlar ise genellikle stüdyo kayıtlarında yüksek hassasiyet ve detay sunar. Piyasada birçok mikrofon bulunur. Mikrofon seçerken önemli olan işinizdeki ne kadar profesyonel olmak istediğinizdir.

Fifine T669 Mikrofon

 • Bağlantı Türü: Kablolu
 • Bağlantı Tipi: USB
 • Türü: Kondenser

Fifine T669 alabileceğiniz en kaliteli mikrofonların başında gelir. Profesyonel olarak kayıt yapabilmenize olanak tanıyan mikrofon Windows ve MAC için uyumludur. Mikrofonun kardioid polar deseni dışarıdan gelen tüm sesleri keserek sadece kullanıcısının sesine odaklanır. Cızırtı vs. gibi sorunlar bu mikrofonda hiçbir şekilde yaşanmamaktadır. Yüksek kaliteli ses çıkışı bulunan mikrofonda maksimum sinyal kazanımı korunur, gürültüsüz bir çıkış sağlanır. Mikrofonun daha iyi ses verebilmesini sağlamak amacıyla yukarıya, aşağıya, sağa veya sola hareket ettirilebilir. Ayrılabilir yapıda olan mikrofon kayıt kablosu da sinyal aktarımını güvenli bir şekilde yapabilmenize yardımcı olur. Mikrofon, hem stüdyo hem de ev kullanımı için idealdir. İsteğe bağlı olarak mikrofonun yanında stand, Pod filtresi satın alınabilir.

Boya By-Wm4 Pro K2 Mikrofon

 • Türü: Kablosuz
 • Kablo Bağlantı Tipi: 3.5 mm
 • En Düşük Frekans: 35 Hz
 • Kablosuz Menzili: 50 m

Boya By-Wm4 Pro K2 mikrofon fotoğraf makinesi, bilgisayar, akıllı telefon ve ses kayıt cihazı ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. Daha kaliteli ses almanızı sağlayacak iki mikrofonlu kablosuz bir şekilde kullanabileceğiniz yaka mikrofonudur. Etraftaki gürültüyü keserek insan seslerini algılar ve pürüzsüz bir çıkış sağlar. 50 metreye kadar çekim mesafesiyle dikkat çeken ürün standart 3.5mm jak girişi ile cihazlara bağlanabilir. Gerçek zamanlı dinleme olanağı da sunan kablosuz yaka mikrofonu hafif ve kompakt bir yapıya sahip olduğundan rahatlıkla taşınabilir. Cihaz kablosuz olduğundan 1000 mAh şarj edilebilir kaliteli bir pil ile birlikte 6 saat kadar kesintisiz olarak çalışabilmektedir. Vericilerde veya alıcıda herhangi bir sebepten dolayı ses kesildiğinde uyarı vererek sessiz kayıt alma sorununu tamamen ortadan kaldırır.

Rode Podmic Mikrofon

 • Bağlantı Türü: Kablolu
 • Bağlantı Tipi: XLR
 • Türü: Dinamik

Mikrofon Podcast ve Broadcast uygulamaları için özel olarak tasarlanmıştır. Mikrofonda bulunan dahili pop filtresi sayesinde sesiniz çok daha dolgun ve ipeksi çıkar. Profesyonellik arayan kullanıcıların tercih etmesi gereken bir modeldir. PodMic bütün XLR arabirimleriyle kullanılabilir. Ürün, kullanıcısının sesi ne kadar yüksek olursa olsun her zaman dinleyicilerin hoşuna gidecek dengeli ve kolay dinlenebilir vokal tonunu ayarlayarak yaşanabilecek ses patlaması gibi sorunların önüne geçer. İsteğe bağlı olarak mikrofondan ayrı bir şekilde tripod satın alabilmeniz mümkündür. Estetik görünümüyle de eğer yayıncılık vs. yapmayı düşünüyorsanız size ayrı bir profesyonellik katacaktır.

Shure Mv7-K Mikrofon

 • Bağlantı Türü: Kablolu
 • Bağlantı Tipi: XLR/USB
 • Türü: Dinamik

Hem bilgisayarlar hem de profesyonel cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışabilen Podcast mikrofonda XLR ve USB çıkışları mevcuttur. Kullanıcı isteğe bağlı bir şekilde istediği çıkışı kullanabilmektedir. USB ile bağlandığınızda ses tonunuzu ve mikrofondan uzaklığınızı kontrol etmenize gerek yoktur. Mikrofonda bulunan özellik sayesinde otomatik seviye modu siz uzaklaştığınızda sesi açar, yakınlaştığınızda ise sesi kısar. MV7-K’nın benzersiz özellikleri kullanıcıları tarafından oldukça beğenilmektedir. Algılama modeliyle birlikte lazerle sesinize odaklanır, arkaplanda istenmeyen oda gürültüsünü engeller, araç seslerini almadan sadece sizin sesinizi karşıya yansıtır. Doğrudan kulaklık izleme çıkışıyla her zaman mükemmel sesi elde ettiğinizden emin olabilir, anlık olarak sesinizi kontrol edebilirsiniz. Ürüne özel geliştirilmiş uygulamayı da indirerek mikrofonda ve oynatma arasında tercih ettiğiniz özellikleri açabilir veya devredışı bırakabilirsiniz.

Fifine K780 Mikrofon

 • Bağlantı Türü: Kablolu
 • Bağlantı Tipi: XLR/USB
 • Türü: Dinamik

Mikrofonun yanında gelen makaslı kol standı ile birlikte her seferinde kurulum yapmak zorunda kalmadan mikrofonunuzu kenara iterek istediğiniz zaman kullanım dışı bırakabilir veya çekerek kullanabilirsiniz. Masaya dokunduğunuzda veya salladığınızda oluşabilecek titreşimi önlemek için geliştirilen şık montajı özelliğiyle de mikrofona bombalama sesi hiçbir şekilde yansıtılmaz. Oldukça kalın bir pop filtreyle birlikte gelen mikrofon dışarıdan gelebilecek fazla sesleri keseceği gibi patlamaların da önüne geçer. Yoğunlaştırıcı mikrofon olarak bilinen Fifine K780 arka plan gürültüsünden endişe duyan insanların sorununu tamamen çözecektir. Yanında gelen kolların maksimum uzanabileceği nokta 76 cm civarındadır. Windows, Mac ve Playstation’da kusursuz olarak çalışabilir. Adaptör aracılığıyla da isteğe bağlı olarak telefonlarda da kullanılabilmektedir.

Rode NT-USB Mikrofon

 • Bağlantı Türü: Kablolu
 • Bağlantı Tipi: XLR
 • Türü: El Mikrofonu

Rode markasının NT-USB Mini mikrofonu birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. En çok tercih edilen modellerden olan NT-Usb Mini doğrudan bilgisayar veya telefonlarda kayıt yapabilme olanağı tanır. Aynı zamanda stüdyo kalitesinde kompakt bir USB mikrofon olduğundan kolay bir şekilde kurulabilmektedir. Yayın yapma, oyun oynama, Discord sohbetleri, entrüman kaydı, vokal kayıtlar ve podcasting uygulamalarında kullanılabilir. Beraberinde gelen masaüstü standıyla birlikte kullanıcısına rahat hareket edebilme imkanı tanır. Her türlü kayıt uygulamasında berrak bir ses veren mikrofon, dahili pop filtresiyle sesi daha da iyileştirerek üst seviyelere taşır. Rahatsız edici ekoyu önler, ses seviyesini kontrol etmek isteyenler için 3.5 mm kulaklık çıkışını da üzerinde barındırır.

JBL PBM100 Mikrofon

 • Bağlantı Türü: Kablolu
 • Bağlantı Tipi: 3.5 mm
 • Türü: Kondenser

JBL PBM100 Partybox mikrofon hoparlörünüz için muazzam bir vokal performans mikrofonudur. Kablolu olarak bağlanabileceğiniz mikrofonda eşi benzeri olmayan bir ses iletme özelliği mevcuttur. Daha çok kareoke yapmak isteyenler veya küçük yerlerde sahne alan insanlar için uygun bir mikrofondur. JBL kalitesi kendini belli ederken kutunun içerisinden 3.5 mm ve 6.3 mm adaptör, garanti belgesi, mikrofon ve başlangıç kılavuzu çıkar. Tak çalıştır kurulumuyla da kullanıcısını uğraştırmayan JBL mikrofonun üzerinde sesi dilediğiniz zaman kapatıp açmanızı sağlayacak tuş bulunur.

MXL 990 Mikrofon

 • Bağlantı Türü: Kablolu
 • Bağlantı Tipi: USB
 • Türü: Kondenser

MXL 990 amatörlükten profesyonelliğe geçiş yapmak isteyen kullanıcılar için ideal bir mikrofondur. Stüdyo kayıtlarında kullanılan, kullanıcısının sesini en ince ayrıntısına kadar alabilen kaliteli mikrofonlardan birisidir. Uzun zamandır piyasada olmasına rağmen hala daha günümüzde tercih edilmektedir. Fiyatına göre barındırdığı özelliklere bakacak olursak listemizin en iyi fiyat performans mikrofonu diyebilmemiz mümkündür. Mid ve High frekansları temiz bir şekilde iletebilen mikrofonda her türlü işi yapabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak sadece stüdyo kaydı alabilir, yayıncılıkta kullanabilir, karaoke için kullanabilir, bilgisayarınız için alabilirsiniz.

Behringer C-1 Mikrofon

 • Bağlantı Türü: Kablolu
 • Bağlantı Tipi: USB
 • Türü: Kondenser

Yüksek düzey profesyonellikte ses kaydı almak isteyen kullanıcıların kullanması gereken bir mikrofondur. Ucuz fiyatıyla dikkat çeken Behringer C-1 geniş diyaframlı bir kondansatör mikrofondur. Çeşitli uygulamalar için olağanüstü ses sağlamak üzere üretilmiştir. Vokalleri, aküstik enstrümanları ya da istediğiniz herhangi bir kaynağı kadedebilmek ve güzel sonuçlar elde edebilmek mümkündür. Arka plan gürültüsünü tamamen azaltan ve ses kaynağını izole eden model Podcast’lerde, ev stüdyolarında, canlı performanslarda, karaoke günlerinde kullanılabilir. Sağlam ve şık yapısıyla dikkat çeken modelin çerçevesi metalden oluşmaktadır. Titreşimleri azaltmaya yardımcı şok monteli kapsülüyle patlamaları en aza indirir. İsteğe bağlı olarak modelin yanında uyumlu olan makas kol da satın alınabilir.

Midex V6 Mikrofon

 • Bağlantı Türü: Kablolu
 • Bağlantı Tipi: USB
 • Türü: Kondenser

Uygun fiyatlı mikrofon arayışında olan kullanıcılar için üretilen Midex V6 mikrofon oldukça şık bir görünüme sahiptir. Üzerinde bulunan RGB ışığı sürekli olarak renk değiştirerek mikrofonun etkileyici gözükmesini sağlar. Yanında gelen pop filtresi, USB bağlantıları ve masaya monte edilebilir tripoduyla yayıncılığa ilk adımını atmak isteyenler için oldukça uygun bir modeldir. Ürünün ağırlığı ve malzeme kalitesi de kullanıcılardan alınan geri dönüşlere göre oldukça iyidir. Hem Mac hem de Windows üzerinde kullanılabilen Midex V6, yüksek kalitedeki ses performansıyla sizleri kendine hayran bırakacak bir ürün olmuş diyebiliriz.

MİKROFON ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 • Mikrofon alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey türüdür. Dinamik mikrofonlar genelde sahne performansları için kullanılırken Kondansatör mikrofonlar daha hassas olduklarından stüdyo kayıtları, profesyonel ses uygulamaları için kullanılır.
 • Mikrofonda Kardioid ön tarafından gelen sesi en iyi şekilde alır, arkadan gelen sesleri ise minimize eder. Omnidirectional sesi çevresel olarak alacağından her yönden gelen seslere açıktır. Bidirectional ise ön ve arkadan gelen sesleri alır, yandan gelen sesleri almaz.
 • Yüksek veya geniş frekans tepkisine sahip mikrofonlarda ses kalitesi yüksektir.
 • Ses seviyesi hassasiyetinin yüksek olduğu modellerde düşük sesleri almak daha kolay olduğundan kullanıcının ihtiyacına göre değişiklik gösterse de bizce yüksek ses seviyesine sahip mikrofonlar tercih edilmelidir.
 • Bazı mikrofonlarda pop filtreleri veya şok montajları kendiliğinden kurulu halde gelebilir. Uğraşmak istemeyen kullanıcılar bu modellere göz atabilir.Source link

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz