Elektrik Sayaç Numarası Nerede Yazar?

0
3132
Elektrik Sayaç Numarası Nerede Yazar?
Elektrik Sayaç Numarası Nerede Yazar?

Elektrik sayaç numarası dairelerin girişinde ya da yapı girişlerinde yer alan elektrik sayaç makinesi üzerinde barkod şeklinde bulunmaktadır. Sayaç numarası genellikle sayaç makinesinin ön yüzünde sağ alt köşede yer almaktadır.

Elektrik kurumları her ay düzenli olarak yapıları ziyaret ederek, ellerindeki özel okuma cihazları sayesinde faturalandırma işlemini gerçekleştirirler. Elektrik şirketi çalışanı faturalandırma işlevini bu barkod aracılığı ile gerçekleştirmektedir.

Sayaçlar yapılarda yer alan daire girişlerinde olabileceği gibi bazı yapılarda oluşturulan özel bölümlerde de yer alabilmektedir.

Elektrik sayaç numarası ayrıca tüketiciye gelen faturaların sayaç no kısmında da yer almaktadır. Tüketiciye ulaşan faturada, ayrıca sayacın markası ve türü de gösterile bilmektedir. Sayaç numaraları abonelere göre değişiklik göstermeyen numaralardadır. Yapıya ya da daireye verilen sayaç üzerindeki sayaç numarası o yapıya ya da daireye aittir. Aboneler değişiklik gösterse dahi sayaç sabit kalacağından sayaç numarası değişiklik göstermeyecektir.

Elektrik Sayaç Numarası Nerede Yazar?
Elektrik Sayaç Numarası Nerede Yazar?

Elektrik Sayacı Üzerinde Hangi Bilgiler Bulunur?

Her yapıda bulunan ve evlerimize elektrik gelmesinin sağlanması için gerekli olan en önemli cihazlar elektrik sayaçlarıdır. Elektrik sayaçları üzerinde birçok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgiler şu şekildedir;

 • Sayaç ekranı; bu ekran sayesinde harcanılan elektrik ile alakalı olarak tüm bilgilere ulaşıla bilmektedir.
 • Sayaç Seri Numarası; faturalandırma işlemi için gereklidir.
 • Üst kapak; sayaç ve abonelik ile ilgili tüm bilgiler bu kapak üzerinde yer alır.
 • Bakanlık mührü;
 • Klemens;
 • Ölçü bölümü;
 • Şirket mührü;

Elektrik Sayaç Numarası Nasıl Öğrenilir?

Elektrik Abone Numarası

Elektrik sayaç numarası tüketiciye ulaşan fatura üzerinden öğrenilebilir. Ayrıca sayaç üzerinde yer alan barkod üzerinden ya da elektrik faturası üzerinde yer alan müşteri hizmetleri numarası aranılarak öğrenilebilmektedir.

Elektrik Sayaç Numarası Kaç Hanelidir?

Elektrik sayacı üzerinde yer alan barkodun üstünde ya da altında elektrik sayaç numarası yer almaktadır. Sayaç numarası 7 haneli bir rakam dizilimidir.

Örneğin: 0123456 gibi.

Elektrik Sayacı Neyi Gösterir?

Kullanıcılar tarafından tüketilen elektrik enerjisini miktarını ölçen ve tüketilen elektrik enerjisi kadar faturalandırmayı sağlayan cihaza elektrik sayacı adı verilmektedir. Elektrik sayaçları tüketilen enerjiyi watt bölü saat olarak göstermektedir. Elektrik sayacının görevleri şunlardır;

 • Tüketilen enerjinin ölçülmesi
 • Enerjinin belirlenmesi.
 • Kaçak kayıplarının bulunması
 • Maliyet hesabının yapılması

Sizler için hazırladığımız diğer yazılarımızı da görmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz