Elektrik Faturasında Tüketim Miktarı Nerede Yazar?

Elektrik faturalarında yer alan her türlü kalemin ne anlama geldiğini bilmek en doğal hakkınızdır. Elektrik Faturasında Tüketim Miktarı .Son dönemlerde yapılan elektrik zamları ile beraber tüketiciler tüketim miktarlarına çok daha fazla dikkat etmeye başladılar.  Bununla beraber gelen elektrik faturalarında  her ay tüketim miktarları düzenli olarak kontrol edilmeye başlandı. Şu an evlerimize ve iş yerlerimize gelen faturalarda,  belli kalemler vardır.  Bunlar, dağıtım bedeli, sayaç okuma bedeli, enerji fonu, KDV, belediye tüketim vergisi ve benzeri kalemlerdir. Faturalarınızı doğru bir şekilde okuyabilmek için bu kalemlerin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekmektedir.

Elektrik Tüketim Miktarı Nedir?

Elektrik Faturasında Tüketim Miktarı Nerede Yazar?
Elektrik Faturasında Tüketim Miktarı Nerede Yazar?

Faturalarınız da “elektrik tüketimi değeri” olarak geçen bu satır sizin okuma aralığında kilowatt  cinsinden kullandığınız elektrik miktarını belirtir. Buna bakarak bir önceki ay ile bulunduğunuz ay arasındaki tüketim farkını  görebilirsiniz.  Bu kalem size evinizde ne kadar elektrik tüketildiğini de gösterir. Ancak unutmayın, bu sizin ödeyeceğiniz miktar değildir. 

Faturalarda,  kullandığınız bu elektrik tüketim miktarı belli tarifeler üzerinden fiyatlandırılır ve size fatura edilir.  Elektrik tüketim miktarı ile beraber,  elektrik tüketim tutarı kalemi de vardır.  Burada da harcamış olduğunuz kilowatt cinsinden değerin TL bazındaki karşılığını görürsünüz.  İşte bu satır sizin o ay için ödeyeceğiniz tutardır. Faturalarda bulunan birim fiyat size, kullandığınız kilowatt başına ödeyeceğiniz miktarı gösterir. Bu miktarda kullanmış olduğunuz tarifeye göre değişir. Son dönemde kullanılan kademeli tarifelerin yanı sıra elektrik, günün belli saatlerinde de farklı fiyatlandırmaya tabi tutulur. Elektrik Faturasında Tüketim Miktarı

Elektrik Tüketim Tutarı Nasıl Belirlenir?

Faturanızdaki, kilowatt cinsinden verilen “elektrik tüketim değeri”ni size verilen “elektrik birim fiyatı” ile çarptığınızda elektrik tüketim tutarınızı bulmuş olacaksınız. Faturanızda yer alan her türlü kalemi görmeniz ve ne için hesaplandıklarını iyice öğrenmeniz yararınıza olur. Böylelikle fazla tüketiminizi de kontrol altına alabilirsiniz.

Elektrik Faturasında Tüketim Miktarını Nereden  Okuyabiliriz? 

Eğer faturanızda elektrik tüketim miktarını görmek istiyorsanız “elektrik tüketim değeri” başlığına bakmanız gerekir. Burada harcamış olduğunuz elektrik miktarını  kilowatt cinsinden göreceksiniz. Peki, bu değerler elektrik sayacında görülür mü?  Her dairenin ya da meskenin kapısında bulunan bir elektrik sayacı vardır. Elektrik sayacı fatura ödeme dönemlerinde düzenli olarak okunur ve fatura böylelikle çıkartılır.  Burada gördüğünüz bazı semboller şu anlamlara gelir:

Elektrik Sayaç Numarası Nerede Yazar?
Elektrik Sayaç Numarası Nerede Yazar?

T:  Toplam tüketiminiz kilowatt cinsinden ifade edilir

T1:  Bu sembol ile gündüz ne kadar elektrik tükettiğinizi görebilirsiniz.

T2:  Akşam tüketimini gösteren sembol de budur.

T3:  Burada da gece tüketimini kilowatt cinsinden görebilirsiniz. 

Tüm bu tüketim birimleri faturanızın üzerinde yer almaktadır. Önemli olan faturanızı doğru okuyabilmektir. Eğer siz de elektrik faturasında tüketim miktarı nerede yazar diye merak ediyorsanız, faturanızın ön yüzeyinden rahatlıkla okuyabilirsiniz. Birim fiyatınızla birlikte, ödediğiniz tutarı da kolaylıkla görebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız diğer yazılarımızı da görmenizi tavsiye ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku