Deli bal ne demek Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar

0
168

Deli bal ne deme

Deli bal hastalığı literatüre girmiş bir kavramdır. Deli bal zehirlenmesi  olarak da bilinen bu olay, Rhododendron familyasındaki 800’e yakın çiçekten olan orman gülü’nün içinde yüksek dozda bulunan Grayanotoksin maddesinden kaynaklanmaktadır.

İnsanlar ve hayvanlarda pek çok ölüme varan vakaya sebebiyet veren delibal az miktarda faydalı olmasına karşın gereğinden fazla tüketimi aşağıdaki sağlık sorunlarına yol açar.

Halk arasında bal tutması da denilen durumun yarattığı semptomlar: kalp ritminde bozulma, bulanık görme, tansiyon düşmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, ishal, halüsinasyon görme ve bilinç kaybına kadar gider.

Tarihte önemli bir yere sahip olan deli bal hastalığı’na ait ilk vaka M.Ö. 401 yılında savaşçı yazar Xenophon’un yazılarında karşımıza çıkmıştır. Yunan askerlerinin Karadeniz sahillerinde bulunduğu sırada bölgedeki kovanlardan yedikleri deli bal yüzünden askerler, deli bal hastalığı’na yakalanmışlardır. Deli bal hastalığının semptomları görülmeye başladığında çok sayıda asker çoktan balı tüketmiştir.

Deli bal hastalığı boy gösterdiğinde askerler delirmeye, kusmaya başlamış ve ishal olmuşlardır. Yunan ordusunun 10.000 kadar askerinin deli bal hastalığından etkilendiği not edilmiştir.

Hatta efsanevi bir geçimişi olan deli balın neden olduğu, deli bal hastalığı Robert Downey Jr.’ın oynadığı Sherlock Holmes filminde bile anılmıştır.

Deli bal ne demek

Source link

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz