Çek Numarası Nerede Yazar?

0
248
Çek Numarası Nerede Yazar
Çek Numarası Nerede Yazar

Çekin takip edilebilmesi gerekli olan takip numarasına çek numarası denilmektedir. İlgili çeke numara verilirken harf ve sayılar bir arada kullanılabilmektedir. Çeklere verilen seri numarası bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Çekler kendisine verilen numaralara göre sıralanmış haldedir.

Çek numarası genel olarak çeklerin ön yüzünde sol alt kısımda yer almaktadır. Bu kısımda aynı zamanda çekin ait olduğu bankaya ait bilgiler ve çekin düzenlenme tarihi gibi bilgiler bu kısımda bulunabilmektedir.

Son yıllarda çek kullanımının çok daha güvenli bir hale getirilebilmesi için çeklere karekod sitemi getirilmiştir. Getirilen bu karekod sistemi aracılığı ile çek numarası öğrenilebilmektedir. Ayrıca bu karekod sistemi sayesinde çeke ait olan tüm bilgilere de ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu durum çekin güvenilirliğinin artmasına neden olmaktadır.

Çek numarasının kullanılmasının en önemli amaçlarından biri de çekin güvenilirliğinin teyit edilmesidir. Alacaklı kişi alacağı olan kısım için verilen çeki ilgili banka ile irtibata geçerek çekteki numara aracılığı ile sorgulatabilmektedir. Bu şekilde çekin güvenilirliğini test etmiş olmaktadır.

Çek Numarası Nerede Yazar?

Çek Numarası Nerede Yazar?
Çek Numarası Nerede Yazar?

Çek üzerinde yer alan seri numarası bankadan bankaya göre değişiklik gösterdiğinden çek numaraları yedi ila on haneli olabilmektedirler.

Çek Neden Kullanılır?

Kıymetli evraklar arasında yer alan çekler, Türk Ticaret Kanunu’nda belirtilen şartlara göre düzenlenmiş olan ve ticaret hayatında oldukça sık bir şekilde kullanılan ödeme aracıdır. Ticaret hayatında bir ödeme aracının çek olarak geçebilmesi için üzerinde çek ibaresinin geçmesi gerekmektedir.

Çek Üzerinde Bulunması Gerekenler Nelerdir?

Çek ticaret hayatında son derece sıklıkla kullanılır. Çek bir ödeme aracıdır. Çek üzerinde olması gereken birçok bilgi vardır. Bu bilgiler şu şekildedir;

  • Ödeme yapacak olan banka bilgisi çek üzerinde olmalıdır.
  • Çekin düzenlenmiş olduğu yer çek üzerinde yer almalıdır.
  • Çekin düzenlenme tarihi ve yeri çek üzerinde yer almalıdır.
  • Çekin üzerinde çek numarası ve diğer bilgiler yer almalıdır.
  • Çeki düzenleyenin imzası çek üzerinde yer almalıdır.

Çek üzerinde yer alan bilgiler arasında olan çek numaraları çeklerin takibinin yapılabilmesi ve güvenilirliklerinin sorgulanabilmesi için önemli veriler arasında yer almaktadır.

Sizler için hazırladığımız diğer yazılarımızı da görmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz