Çamaşır Makinesi Deterjan Nereye Konur

0
1031

Çamaşır makinesi deterjan nereye konur? Genellikle çamaşır makinelerinin 3 gözü bulunmaktadır ve bu sebeple de insanlar; nereye çamaşır makinesi deterjanı, nereye yumuşatıcı koyacağını bilmemektedir. Çamaşır makinesi deterjanı koyarken doğru yere koymak son derece önemli olacaktır. Öncelikle eğer çamaşırlarınızın çok kirli olduğunu düşünüyorsanız bir göze deterjan koyabilirsiniz ve daha sonra ise ön yıkamalı bir şekilde makinenizi çalıştırabilirsiniz. Fakat çamaşırlarınızın çok kirli olmadığını düşünüyorsanız o zaman yıkama işlemini gerçekleştirmenize gerek yoktur.

Çamaşır makinesi deterjan nereye konur?

Çamaşır makinesi deterjan nereye konur?
Çamaşır makinesi deterjan nereye konur?

Çamaşır makinenizde bulunan ikinci bölüm ise ana bölümdür ve asıl deterjan buraya koyulur. Eğer çamaşırlarınızı yıkamak istiyorsanız 2 numaralı göze deterjanı koyup çalıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Peki makinede bulunan orta göz ne işe yaramaktadır? Çamaşır makineniz de  bulunan ortak göze ise yumuşatıcı koyabilirsiniz ve çamaşırlarınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.  Çamaşır makinesi deterjan nereye konur?

Tip 2 Deterjan Gözüne Sahip Çamaşır Makineleri

Samsung çamaşır makinesi deterjan gözü
Samsung çamaşır makinesi deterjan gözü

Burada, 1 numaralı göz normal yıkama gözüdür. 2 numaralı göz yumuşatıcı ve 3 numaralı göz ise ön yıkama deterjanı gözüdür. Genellikle Samsung çamaşır makinesi deterjan gözü bu şekildedir.

 Çamaşır Makinesine Ne Kadar Deterjan Eklenmeli?

 Çamaşır Makinesine Ne Kadar Deterjan Eklenmeli?
Çamaşır Makinesine Ne Kadar Deterjan Eklenmeli?

Çamaşır makinesinin giysileri iyi bir şekilde yıkaması için deterjanı ölçülü bir şekilde kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Peki çamaşır makinesine ne kadar deterjan eklenmeli? Eğer çamaşır makinesine atmış olduğunuz çamaşırlar iki buçuk kilodan hafif ise 45 ml, fakat 5 kilodan ağır ise 90 ml kadar deterjan ekleyerek çalıştırmanız tavsiye edilmektedir. Bu kurala uyulmadığında hem çamaşır makinanızın verimli bir şekilde yıkamasını önlersiniz. Hem de makinanızın pek çok sorun ile karşı karşıya kalmasına sebep olursunuz. Bu sebepten dolayı da mutlaka bu kurallara uyum sağlamanız gerekmektedir.

Çamaşır Makinesine Fazla Toz Deterjan Koyulursa Ne Olur?

 Çamaşır makinesi haznesine belirli oranlarda toz deterjan konulması gerekmektedir. Peki, çamaşır makinesine fazla toz deterjan koyulursa ne olur? Eğer olması gerektiğinden fazla toz deterjan koyarsanız durulama işlemi esnasında makineniz yeteri kadar durulama yapamaz ve deterjanlar kıyafetlerde kalır. Bu durum hem sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkiler hem de çamaşırlarınızın üzerinde fazla oranlarda leke kalmasına sebep olur. Bu sebepten dolayı da çamaşır makinesine yeteri kadar toz deterjan koymaya özen göstermek gerekecektir. Çamaşır makinesi deterjan nereye konur?

 Çamaşır Makinesine Koyulan Fazla Deterjan Makineyi Bozar mı?

Çamaşır makinesine belirli oranlarda toz deterjan koyulmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır. Peki çamaşır makinesine koyulan fazla deterjan makineyi bozar mı? Eğer deterjan çamaşır makinesine olması gerektiğinden daha fazla koyulur ise makine kalıntıları kısa bir süre içerisinde temizleyemez ve bu da makinenin olumsuz bir şekilde etkilenmesine ve hatta bozulmasına sebep olur. Genel olarak çok fazla deterjan atıldığında kontrol paneli olumsuz yönde etkilenir ve pek çok arıza meydana getirir. Bu sebepten dolayı da makinenizin haznesine çok fazla deterjan koymamanız tavsiye edilir.  Çamaşır makinesi deterjan nereye konur?

Yumuşatıcı Makineye Ne Zaman Konur?

 Sert yapıya sahip olan giysileri yumuşatmak için makineye belirli bir miktar yumuşatıcı koyabilirsiniz. Peki, yumuşatıcı makineye ne zaman konur? Makinenize çalıştırmadan ve makinesi deterjan koyarken yumuşatıcı koymanız tavsiye edilir.

Sizler için hazırladığımız diğer faydalı bilgiler kategorisindeki yazılarımızı da görmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz