Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar?

0
424
Akü Üretim Tarihi
Akü Üretim Tarihi

Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar? Her maddenin her bir cihazın bir kullanım ömrü bir üretim tarihi ve bir son kullanma tarihi vardır mutlaka. Genel olarak bu cihazların arka yüzünde bu gibi önemli bilgilere ulaşırız. Peki akü üretim tarihi nerede yazar diye sorarsanız. Akünüzün hemen yan kısmındadır diye biliriz. Tabi her akü markasında değişiklik gösterebilir bu durum.

Akü Üretim Tarihi
Akü Üretim Tarihi

Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Akü uzmanları akülerin ömrü ile tam olarak kesin bir bilgi vermemektedirler. Çünkü aküler çevresel faktörlerden arabanızın kullanımı biçimi ve sıkılığından aynı zamanda rafta bekleme koşullarından bile etkilenebilmektedir. Akünün üretim tarihi belli olmasına rağmen akünün son kullanma tarihi genel olarak bilinmemektedir.  Akümü yeni aldım kaç sene kullanabilirim yada aküm beni kaç sene idare eder sorularına cevap bulmamız için öncelikle akü üretim tarihi nerede yazar sorusuna cevap vermemiz gerekiyor. Çünkü başlangıcı olmayanın sonu da olmaz.

Akü Son Kullanma Tarihi nerede yazar?

Akünün üzerinde üretim tarihi yazar fakat son kullanma tarihi yazmaz. Bunun nedeni ise kullanıma endeksli bir yapısı olduğundandır. Yani iki kişi aynı aküden alsa farklı kullanımlardan dolayı farklı zaman dilimlerinde aküleri bitecektir.

Yeni bir akü alırken mutlaka üretim tarihine bakmadan almayın. Çünkü  akü üretim tarihi bize son kullanma tarihini de bildirmiş olacaktır. Akü üretim tarihi nerede yazar tam olarak akünün eksi kutbundaki bölgede yazar yada gövde üzerinde garanti belgesinin üzerinde yazar. Burada en dikkatli olmanız gereken kısım akü boştayken yani rafta iken dahi deşarj olabilme ihtimalidir. Yada akü içerisinde sülfürleşme başlangıcının olmasıdır. Mesela rafta bir yıl bekleyen bir akü muhtemelen sülfürleşmeye başlamıştır. Bu konuda akü tipinin de önemi büyüktür. Mesela sulu tipteki aküler en çok 6 ay öncesinde üretilmiş olması gerekmektedir. Kuru tip akülerin ömürleri ile jel tipi akülerin ömürleri birbirine yakındır ve en fazla 1 yıl öncesinden üretilmiş olması gerekmektedir.

İnci Akü Üretim Tarihi nerede yazar?

inci akü

Akü seri şarj Kodu: 109121 olarak yazmakta, 09(eylül)12(gün)1(2021yılı) anlamına gelir.

Yiğit Akü Üretim Tarihi nerede yazar?

Akü kullanım ömrü ne kadardır?

Arabalara takılan akünün ömrü kullanım şartları ve marşa basma sayıları ile bağlantılıdır. Havanın ısısı (sıcaklık-soğukluk)  araç hangi aralıklarla çalıştırılıyor, akünün şarj olması için izin verilmesi durumu gibi faktörler akünün bitmesindeki yani kullanım ömrüne etki etmektedir. Akü biterse arabayı vurdurarak çalıştırmanız gerekir. Araba nasıl vurdurulur makalemizi inceleyebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız diğer faydalı bilgiler kategorisindeki yazılarımızı da görmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz